Latvijas skolas soma

“Latvijas skolas soma” projekta pasākumi

2020./2021. m.g.

10.klases skolēnu baleta izrādes apmeklējums

 

10.oktobrī bijām uz baleta izrādi . “Antonija # Silmači”. Viss Ļoti patika!

Skaistas dekorācijas, latviskā lauku sēta ar vecajiem kokiem un Līgo nakts ar noslēpumaino naktsvijoli. Jauki un interesanti uz Rūdolfa Blaumaņa “Skroderdienām Silmačos”, kas jau zināmas no literatūras stundām, paskatīties no šādas puses.

Paldies par iespēju!

Rīgas Ķengaraga vidusskolas 10. klase.

Ekskursija uz Svilpavnieku bazāru

27.oktobrī 3.lv un 2.lv klašu skolēni apmeklēja Podnieku sētu “Svilpaunieku bazars” Rāmavā, kur iepazinās ar māla struktūru un īpašībām, podnieku darbnīcu, podnieka ripu, podnieka darbu.

Katrs skolēns izgatavoja savu māla izstrādājumu (krūzītes, vāzītes, dzīvnieku un cilvēku fiūriņas), izvēlējās krāsas un izkrāsoja tos. Darbiņi palika  podnieku darbnīcā apdedzināšanai.

     Pirms skolēnu ziemas brīvlaika saņēmām savus māla izstrādājumus. Milzīga sajūsma, prieks, lepnums, gandarījums! Izstrādājumi izdevušies ļoti interesanti, neparasti atšķirīgi un skaisti. Šī mācību ekskursija mums  ilgi paliks atmiņā!

Daži bērni, iedvesmoti no Podnieku darbnīcā  redzēta un, galvenais, paveiktā,  ir iemīļojuši mālu un raduši iespēju darboties kādā no keramikas pulciņiem.

Rundāles pils apmeklējums

14.oktobrī 9.mt1 un 9.mt2 klases skolēni apmeklēja baroka brīnumu – skaisto Rundāles pili, kuras arhitekts ir F.Rastrelli. Tā celta 1736. – 1768.gadā kā Kurzemes un Zemgales hercoga Ernsta Bīrona vasaras rezidence. Apskatījām skaistās hercoga un viņa ģimenes locekļu istabas, kā arī reprezentācijas zāles. Tās bija tik krāšņas! Mūs iepriecināja arī skaistais parks un Rožu dārzs. Bija ļoti romantiski!

15.oktobrī 9.v klases skolēni viesojās Enerģētikas muzejā un apskatīja Pļaviņu HES

Ekskursija mums patika, jo tajā uzzinājām daudz jauna, ko pēc tam apspriedām fizikas stundās. Mēs uzzinājām, kā celta Pļaviņu hidroelektrostacija. Īpaši interesanti bija apskatīt ūdenslīdēja tērpu, ko speciālisti izmantoja, lai izpētītu vietu, kur celta hidroelektrostacija. Mēs izjutām, cik ūdenslīdēja tērps ir smags, un sapratām, ka cilvēkam, kas to lieto, jābūt stipram fiziski un garīgi. Uzzinājām, kā tikusi celta Pļaviņu HES.

Nacionālā botāniskā dārza apmeklējums Salaspilī

15.oktobrī 2.mt un 2.mv klases skolēni viesojās Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī, kur iepazina Latvijas augu daudzveidību gida pavadībā.

Interesanta bija nodarbība “Kļavas lapa lielījās”, kur uzzinājām daudz jauna par Latvijas kokiem un pildījām mums dotos uzdevumus. Latvijā ir tik daudz dažādu koku, kuru lapas rudenī krāsojas visdažādākajās krāsās!

Apskatījām arī adatainos tuksnešu iemītniekus – kaktusus. Dažs bija ļoti lieli!

Latvijas Nacionālo dabas muzeja apmeklējums

14.oktobrī  3.mv klases skolēni apmeklēja Latvijas Nacionālo dabas muzeju un iepazinās ar Latvijas daudzveidīgajiem putniem.

Uzzinājām, cik daudzveidīga ir putnu pasaule, ko puni ēd un kur dzīvo. Interesants bija gida stāstījums. Re, cik skaisti!

Oktobrī 5. klašu skolēni apmeklēja Jaunpils pili

Tā ir viena no retajām viduslaiku pilīm, kas celta 1301.gadā. 350 gadus pilī valdīja fon der Reku dzimta.

Interesanta bija muzejpedagoģiskā nodarbība “Mazie mūciņi”.

Katrs skolēns kļuva par pilntiesīgu viduslaiku skolas skolēnu un uzvilka mazā mūciņa tērpu.

Mūka un kalpones vadībā apguvām pils celtniecības noslēpumus, galma manieres, sirdsdāmu tikumus, bruņinieku ieroču valdīšanas māku. Noslēgumā par godu mums šāva senais lielgabals.

Patiešām interesanta ekskursija!

2019./2020. m.g.

PATEICĪBAS RAKSTS

Mūsu skola saņēma pateicības rakstu no SIA “Prima Tour” kolektīva par veiksmīgo sadarbību – sk. šeit: Pateicības_raksts

Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja apmeklējums

Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs sniedz ieskatu dzelzceļu vēsturē Latvijā. Muzejā ir plašākā vilcienu kolekcija Baltijā.

Rīgas Ķengaraga vidusskolas 6.v klase muzeju apmeklēja 16.februārī, kur uzzināja daudz jauna par vilcienu kustību un to, kā darbojas dažāda ierīces.

Dmitrijs Zaicevs: “Man patika, ka muzejā bija iespējams redzēt dažādus vilcienus: gan jaunus, gan vecus, gan lielus, gan mazus. Es uzzināju, kā vada vilcienus. Interesanta bija spēle, kurā mums visiem bija jāsadalās pa pāriem un jāatbild uz dažādiem jautājumiem, jāmeklē dažādas norādes, kas bija attēlotas zīmējumos uz lapas. Ekskursija man ļoti patika, kaut gan šajā muzejā jau biju bijis. Es daudzreiz esmu bijis muzejā.”

Latvijas Sporta muzejā

Februārī mēs, 8.v klases skolēni, devāmies ekskursijā uz Latvijas Sporta muzeju, lai uzzinātu ko jaunu par Latvijas sporta vēsturi un Latvijas izcilākajiem sportistiem.

Mums ļoti patika muzejā. Uzzinājām daudz par tehnoloģijām, kuras sportā tika izmantotas agrāk, kā arī par tām, kuras tiek izmantotas mūsdienās. Interesants bija stāstījums par Latvijas izcilākiem sportistiem, par viņu sasniegumiem pasaules sacensībās, kā arī sasniegumiem Olimpiskajās spēlēs.

Klinšu kāpēju siena – tas vispār bija kaut kas fantastisks!

Bija interesanti un neparasti iejusties bobslejista lomā, atrodoties bobā.

Viesošanās Latvijas Kara muzejā

Janvārī 8.v klases skolēni viesojās Latvijas Kara muzejā, lai iepazītos ar kara vešanas mākslu un senajiem ieročiem.

Mums ļoti patika iejušanās 1919.gada kauju notikumos, kad Latvija karoja ar Bermontu. Pārģērbāmies senajā karavīra apģērbā un turējām rokā ieroci.

Muzeja apmeklēšanas laikā mēs uzzinājām par tehnoloģijām, kas tiek pielietotas kara mākslā. Nodarbības laikā mēs iemācījāmies veidot lodi. Mums bija iespēja izjust, cik smagi agrāk ir bijuši ieroči.

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā

12.mv klases skolēni 4.martā apmeklēja Latvijas Nacionālo mākslas muzeju.

Bijām sajūsmā par tur redzēto! Skaisti mākslas darbi. Mūsdienīga koncepcija, kas prasmīgi apvieno dažādus stilus. Visas muzeja zāles uz mums atstāja spēcīgu iespaidu, bet pāri visam – tomēr glezniecība. Vērojot gleznas, sajutām konkrētā mākslinieka noskaņojumu un domas. Gleznas arī mums sniedza harmonijas izjūtu.

Visi eksponāti muzejā ir ērti izvietoti, un katram ir savs stāsts. Neviens no tiem mūs neatstāja vienaldzīgus. Skaisti un harmoniski!

Paldies programmai “Latvijas skolas soma”, kas mums šo iespēju piedāvāja!

Darja Gabbasova, 12.mv klase

 

Teātra izrādes  “Mīlēt” apmeklējums

4.martā 2020.g. 10.klašu skolēni apmeklēja Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra izrādi “Mīlēt”, kas veidota pēc V. Tokarevas lugas “Lai tā ir”.

Skats no izrādes “Mīlēt”:

Alinas Trofimovičas, 10.mt klases skolnieces, atsauksme:

“Varu droši apgalvot, ka izrāde nevienu neatstāja vienaldzīgu. Jau no pirmās izrādes minūtes Tu jūti varoņus un  uztraucies par viņiem. Izrāde ir par Mīlestību. Katrs varonis ar to dzīvo. Viens dzīvo ar laimīgo Mīlestību, otrs – ar neatbildēto, trešais – ar Mīlestību pret darbu. Visi lugas varoņi darbojas Mīlestības vārdā. Mīlestības, kura maina cilvēku, viņa dzīvi un likteni. Mīlestības, kura dzīvo katrā no mums. Mīlestības, bez kuras nav dzīves. Tieši tāpēc izrāde paiet kā viens mirklis – uz skatuves taču ir Tavas izjūtas un Tava sirds.”

Mākslas filmas “Dvēseļu putenis” apmeklējums

26.februārī 2020.g. skolas 9., 10. un 11.klašu skolēni devās uz kinoteātri “Apollo Kino”, lai noskatītos jauno latviešu mākslas filmu “Dvēseļu putenis”.

Pirms filmas tikāmies ar filmas galveno aktieri Oto Brantevicu. Viņš ir mūsu vienaudzis un tika uzaicināts filmēties, mācoties vidusskolā. Interesanti bija uzzināt, kā notika filmēšanās process un ko tas nozīmēja pašam jaunajam aktierim.

   Oto Brantevics 

Filma “Dvēseļu putenis” bija skarba un ļoti vērtīga. Tā uzņemta pēc Aleksandra Grīna romāna “Dvēseļu putenis”, kas ir lielākā epopeja par latviešu strēlnieku un Latvijas atbrīvošanās cīņām.

Mūs saviļņoja jaunā strēlnieka Artūra un viņa draugu pašaizliedzīgā cīņa par brīvību. Vai mēs tā varētu? Kādas ir mūsu vērtības? Kāda ir brīvības cena? Ko mums nozīmē mīlestība?  

To pārdomājam vēl tagad.

Rīgas Motormuzeja apmeklējums

8.februārī 2020.g. 6.mt un 6.mv klases skolēni apmeklēja Rīgas Motormuzeju. 

2016.gada 1. jūlijā, ar seno spēkratu parādi un sarkanās lentas simbolisku pārgriešanu svinīgi tika atklāts rekonstruētais CSDD Rīgas Motormuzejs, kļūstot par Baltijā lielāko un modernāko vēsturisko spēkratu muzeju Baltijā.

18.februārī 6.mv un 6.mt klases skolēni devās iepazīties ar muzejā eksponētajiem spēkratiem. Muzejā varējām piedalīties interesantā nodarbībā.

6.mv klases skolēnu atsauksmes:

  • Man ļoti patika nodarbība, kur mēs izgatavojām atliecošo bumbiņu.
  •  Bija ļoti interesanti paskatīties uz vecajām mašīnām.
  •  Es uzzināju ļoti daudz par dažādām mašīnām.
  •  Gids ļoti interesanti stāstīja  par mašīnu vēsturi.

6.mt klases skolēni:

  • Redzējām daudz vecu automobiļu.
  • Ļoti interesanti stāstīja par mašīnām.
  • Varējām klausīties anekdotes.
  • Supernodarbība, kad veidojām atlecošas bumbiņas.

 

 

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja apmeklējums

Oktobrī 7.v klases skolēni apmeklēja Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeju.

Ekskursija bija interesanta, daudz jauna uzzinājām par Latvijas medicīnas vēsturi.

Ļoti patika goda stāstījums!

Interesants ir profesora Paula Stradiņa kabinets.

Bija žēl suni…

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja apmeklējums 2019. g. septembrī (9. klases)

Muzejpedagoģiskā programma “Savs kaktiņš, savs stūrītis zemes” bija ļoti interesanta.

Iepazināmies ar 1920. gada Agrārās reformas būtību, guvām priekšstatu par dzīvi “Jaunsaimniekos” – saimniecībā, kura radās ar šajā laikā. Darbojoties līdzi, iepazināmies ar darbiem senākajos laikos, veļas mazgāšanas iekārtām, apmeklējām tuvumā esošās amatnieku darbnīcas un piedalījāmies praktiskajās nodarbēs – māla svilpaunieku izgatavošanā un grīdas segas aušanā.

Rundāles pils apmeklējums 2019. g. septembrī (6. klases)

             Iniciatīvas “Latvijas kolas soma ” ietvaros 6.klases apmeklēja Rundāles pili.

Rundāles pils (vācu: Schloss Ruhental, agrāk saukta arī par Ruhenthal un Ruhendahl) ir nozīmīgākā baroka stila pils Latvijā, kas trodas Rundāles novada Pilsrundālē. Krievijas impērijā strādājošā itāļu arhitekta Frančesko Bartolomeo Rastrelli projektētā pils celta no 1736. līdz 1768. gadam kā Kurzemes un Zemgales hercoga Ernsta Johana Bīrona vasaras rezidence. Rundāles pils ansamblī ietilpst arī saimniecības ēkas un parks. Kopš 1972. gada pilī atrodas Rundāles pils muzejs un notiek pils un parka restaurācija ar mērķi atjaunot to sākotnējo izskatu. Rundāles pils ir iekļauta Latvijas kultūras kanonā.

Skolēnu atsauksmes:

“Man ļoti patika Rundāles pils. Tur bija ļoti interesanti.”

“Šī ekskursija bija ļoti interesanta.”

“Visvairāk nam patika apskatīt dārzu.”

“Bija ļoti skaisti, man patika zīmējumi uz sienām un griestiem.”

“Man patika. Tur bija skaisti, mēs uzzinājām, kā agrāk attēloja gadalaikus. Bija interesanti.”

“Man ļoti patika šī ekskursija, it īpaši skaistas pilī ir istabas un gleznas.”

 

Starptautiskā lidosta “Rīga”

Aprīlī 8.mv klase devās uz Starptautisko lidostu “Rīga”, lai iepazītos ar tās darbu tuvāk. Interesants bija gides stāstījums par ikdienas darbu lidostā. Iejutāmies lidmašīnas pasažieru lomā un izgājām pasažieru kontroli.

            Tad devāmies uz autobusu un izbraukājām visus skrejceļus. Uzzinājām, kā lidmašīna paceļas gaisā, kā lidostas darbinieki rūpējas par drošu lidojumu, lai lidmašīnas ceļā nepatrāpītos kāds putns.

Tā patiešām bija saturīga un interesanta ekskursija!

Latvijas Dabas muzejs

Martā 4.klases apmeklēja Latvijas Dabas muzeju un  iepazinās ar dažādu kontinentu augu un dzīvnieku valsti. Mums šī nodarbība ļoti patika. Meklējām kontinentus pēc to kontūrām, katra grupa savā kontinentā novietoja te dzīvojošo dzīvnieku figūriņas.

            Muzeja darbiniece mums pastāstīja par katra kontinenta dabas apstākļiem. Uzzinājām daudz jauna. Paldies Latvijas skolas somai!

Attēlos: 4.mt klases skolēni iepazīstas ar kontinentiem un to dabu.

Stikla darbnīca

14. februārī, Valentīndienā, mūsu skolā viesojās stikla studijas “Glass Point” mākslinieces, kas vadīja vairākas stikla mākslas nodarbības 5.klašu un 7.mt2 klases skolēniem.

5.mt klases skolēnu atsauksmes:

“Man patika strādāt stikla darbnīcā, jo tas, ko mēs veidojām, bija skaisti”.

“Ļoti patika skaisti dažādu krāsu stikliņi”

“Man patika salikt mozaīku no stikliņiem”

“Es uzzināju, ka stiklu var griezt un iemācījos to darīt ar speciālu nazi”

“Bija jauki meklēt stiklu formas, lai saliktu sirsniņu”

“Ar nepacietību gaidu rezultātu, ļoti gribu redzēt kā sirsniņa izskatīsies pēc kausēšanas”. 

“Mūsu izgatavotās sirsniņas.”

Nodarbības laikā mēs katrs veidojām stikla sirds dekoru, kas sastāvēja no maziem, daudzkrāsainiem stikla gabaliņiem. Katrs radoši varēja veidot savu mākslas darbu. Neviens no mūsu mākslas darbiem neatkārtojās.

Iemācījāmies arī griezt stiklu un iegūt tādu materiālu, kādu gribējām. Nodarbības mums patika! Paldies māksliniecēm un “Latvijas skolas somai” par šo iespēju!

 

Kas ir teātris?

Uz šo jautājumu atbildi meklēja Rīgas Ķengaraga vidusskolas skolēni kopā ar Latvijas Nacionālā teātra jaunajiem un jau pieredzējušajiem aktieriem.

Klausījāmies aktieru stāstus un jutām līdzi. Aktieri mums jautāja: “Vai noticējāt?” Kas teātrī ir īstenība un kas šķietamība? Par to mums bija jāaizdomājas.

Jaunie aktieri interesanti stāstīja par studijām Latvijas Kultūras akadēmijā un rādīja etīdes, kuras viņiem bija jāizspēlē. Arī mēs tajās piedalījāmies! Vienā etīdē aktieris atzinās mīlestībā mūsu meitenei, otrā bija kautiņa aina. Un mēs redzējām, kā tiek panākts efekts uz skatuves.

Iepazinām ne tikai aktiera profesiju, bet ieskatījāmies arī režisora, grimētāja, scenogrāfa, komponista profesijas aizkulisēs.

Video varējām vērot, kā divi aktieri spēlē vienu un to pašu lomu. Un mums radās jautājums: “Un kādas lomas spēlējam mēs paši?”

Mums ļoti patika izrāde – lekcija “Kas ir teātris?” Un mēs arī mazlietiņ bijām aktieri.

Paldies Latvijas Nacionālā teātra aktieriem un “Latvijas skolas somai” par šo iespēju!

 

Tehnoannas pagrabos 

Novembrī 3.klašu skolēni devās ciemos pie Tehnoannas.

“Tehnoannas pagrabi” ir  viens no mazākajiem zinātnes centriem pasaulē. Te ir zinātnes, mākslas un rotaļlietu pasaule vienuviet.

Katrs te var uzzināt kaut ko jaunu un interesantu, vērot fizikas eksperimentus un darboties.

Tas bija interaktīvs ceļojums sajūtu pasaulē.

 

Oktobrī 9.klašu skolēni apmeklēja Brīvo aktieru sabiedrības teātra izrādi “Tjūringa tests”, kas veidota pēc I.Jakimova darba.

Tjūringa tests (1950) ir angļu matemātiķa Alana Tjūringa piedāvāts tests, ar kuru pārbaudīt, vai mašīna ir tikpat saprātīga kā cilvēks. Cilvēks tiesnesis veic sarunu ar divām pusēm, no kurām viena ir cilvēks, bet otra – mašīna. Ja tiesnesis nespēj atšķirt, kura no pusēm ir cilvēks, kura – mašīna, mašīna testu ir izgājusi un uzskatāma par mākslīgo intelektu.

…..: “Izrāde man un maniem klases biedriem ļoti patika. Tā ir komēdija par mākslīgo intelektu, kas liek pasmaidīt pat skeptiskākajiem skatītājiem. Izrāde liek aizdomāties par to, kas mūs sagaida nākotnē. Ceru, ka šī nav pēdējā reize, kad apmeklējam šo teātri!”

Dodamies uz izrādi “Tjūringa tests”.

“Laimas” šokolādes muzeja apmeklējums

5. klases apmeklēja “Laimas” Šokolādes muzeju.

“Mums ļoti patika Šokolādes muzejā!

Mūs cienāja ar garšīgām konfektēm.

Uzzinājām daudz interesanta par konfektēm                    

un konfekšu ražošanas speciālistiem.           

Un beidzot mēs varējām veidot savu reklāmas videofilmu un būt aktieri.          

Paldies “Latvijas skolas somai” par jauko ekskursiju un jautri pavadīto laiku!”

1.klašu skolēni: “Paldies “Latvijas skolas somai”, ka varējām doties divās interesantās ekskursijās! Mums ļoti patika ekskursija uz Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju. Redzējām skaistu dabu un vecās mājas, kādās cilvēki dzīvoja iepriekšējos gadsimtos.”

Novembrī 1. un 4.klašu skolēni apmeklēja Andreja Pumpura, eposa “Lāčplēsis” autora, muzeju Lielvārdē.

Mēs pie Lāčplēša gultas.

Mums pastāstīja par eposu “Lāčplēsis”, kuru Andrejs Pumpurs uzrakstīja 1888.gadā. Kāpām arī uz skatuves un tēlojām eposa varoņus.

Visi ar interesi skatījās.

Es šo grāmatu gribu izlasīt!